profil

4. února 2007 v 10:34 | zuzaves |  Arctic Monkeys
O tom, že je Británie mekkou hudebního průmyslu, není zajisté pochyb. A tak, když se objeví někdo, kdo dokáže za jeden jediný týden prodat 360 000 kusů svého debutového alba, je třeba zbystřit. Takže pozor, přichází Arctic Monkeys!

Když si o Vánocích 2001 přál 15ti-letý Alex Turner pod stromeček elektrickou kytaru, asi tenkrát netušil, kam až to s ní dotáhne. Ale nebyl jediný, koho ty Vánoce Ježíšek obdaroval kytarou. Stejný nápad měli i rodiče Jamieho Cooka. Pak už jen stačilo, aby se k nim přidali kamarádi ze střední - bubeník Matt Helders a basák Andy Nicholson a bylo vymalováno. Hráli po místních klubech a možná by tak hráli i dodnes, kdyby se neobjevil jeden dobrodinec, který jejich songy dal na internet. " Měl to být obyčejný koncert pro pár lidí a najednou koukám - klub byl plný a všichni zpívali s námi! Prostě znali texty!" popsal začátek jejich velké slávy Turner. Hoši se rozhodli, že nemá cenu oběhávat vydavatelství s demama a raději je rozdávali na koncertech, což se později ukázalo jako dobrý tah. Fanoušků přibývalo a ve velkým vydavatelstvích se začalo šuškat, že tam někde na severu je kapela, která stojí za to. A tak to nemohlo dopadnout jinak, než vydáním jejich prvního EP na konci května 2005. "Five minutes with Arctic Monkeys" se vydalo jen 1000 kusů cd a 500 vinylů po kterých se jenom zaprášilo. Pak následovaly dvě singlovky - "I bet you look good on the dancefloor " vydaná v říjnu a "When the sun goes down" vydaná v lednu. A týden poté vyšel toliko očekávaný debut s názvem "Whatever people say I am, that´s what I am not". To už AM měli za sebou desítky beznadějně vyprodaných koncertů a plno dalších před sebou. O desce všichni mluvili v superlativech, jedinou kritiku sklidila za to, že její obal propaguje kouření, nacož Turner odpověděl, že je na tom chlápkovi vidět, že mu to nedělá dobře. V Británii byla 3x platinová a zlato si vysloužila v Japonsku, Austrálii, Dánsku a Novém Zélandě. Od té doby hoši koncertují po celé Evropě, střihli si i pár vystoupení v Japonsku, v červnu jeli turné po Severní Americe ( před kterým je z doposud nevyjasněných důvodů opustil basák Andy Nicholson a na jeho místo prozatím nastoupil basák britské kapely The Dodgems Nick O´Malley ) a na srpen se chystají do Austrálie. V tom shonu stihli vydat i další EP "Who the fuck are Arctic Monkeys?", na kterém si dělají srandu z toho humbuku kolem sebe. Vydání tohoto EP několik měsíců po desce sklidilo obrovskou kritiku. AM byli médii nařčeni, že si chtějí nahrabat, dokud to jde. Turner vysvětlil, že oni nehodlají jít v zajetých kolejích ala každé 3 roky nová deska, ale že prostě až budou mít nové songy, tak je vydají. Možná proto jsou tyhle kluci miláčky publika - neberou si servítky a vše dělají po svém. Tahle čtyřčlenná parta ze Sheffieldu prostě táhne. Jejich koncerty jsou plné energie a nadšení z hraní. Moc toho sice nenamluví, ale za ně mluví jejich hudba.

V jednom britském časopise je pasovali na nové Beatles. No, myslím, že to bylo řečeno s hodně velkou nadsázkou, ale jisté je, že tahle kapela se do dějin hudby určitě zapíše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama